Keňského umělce proslavily futuristické brýle vyrobené z odpadu
Pokud náš blog navštěvujete pravidelně, tak jste určitě zaznamenali, že se velice často věnujeme tématu propojování odpadu s uměním. Naposledy nás zaujal příběh keňského umělce, Cyruse Kabiru, který z odpadu tvoří futuristické brýlové plastiky, díky nimž se z chudinské čtvrti hlavního města Nairobi dostal až do prestižních galerií světových metropolí.
Brýle Kabiru fascinovaly již od dětství. Jeho rodina byla ale příliš chudá na to, aby mu nějaké koupila. To ho ovšem neodradilo, a jelikož vyrůstal na okraji Nairobi hned vedle obrovské skládky Dandora, začal si už jako malé dítě vyrábět své vlastní brýle z nasbíraného odpadu. A o materiál nouzi rozhodně neměl. Dandora je totiž jedna z největších afrických skládek s rozlohou více než 12 hektarů, na které se nachází zhruba 850 milionů tun odpadu. Nejlepším materiálem se časem ukázal být elektroodpad, extravagantní brýle se tedy nejčastěji skládají z částí počítačů, reproduktorů nebo z různých druhů kovů.
Cyrus Kabiru věří, že i taková věc jako odpad má určitou vnitřní krásu, a zatímco většina lidí má tendenci jej vyhazovat, on se z něj snaží vytvářet něco, co tady na Zemi bude ještě třeba za sto let. „Miluji přírodu. Odpad je jedním z největších nepřátel životního prostředí. Pokud nejsme schopni zastavit jeho masivní produkci, tak ho alespoň musíme maximálně využívat. Svým uměním dávám odpadu druhý život“, říká Kabiru.
Umělec přiznává, že na běžné nošení jeho brýle nejsou zrovna ideální. Z jeho slov ale vyplývá, že to vlastně ani není záměr – jde mu spíše o uměleckou hodnotu než o praktičnost. „Když navrhuji nové brýle, tak se vůbec nestarám o jejich velikost. Nezáleží mi na tom, jestli budou malé, nebo velké. Ve finále si je klidně můžete vystavit jako obraz či sochu,“ uvádí Kabiru.
Se svými uměleckými výtvory nyní Kabiru objíždí doslova celý svět. Futuristické brýlové plastiky tak již lidé mohli obdivovat například v Kapském městě, New Yorku, Paříži, Rotterdamu, Barceloně nebo třeba v Miláně.
+ There are no comments
Add yours