Letní třídicí abeceda do města, k vodě nebo k domácí pohodičce u grilu


A jako alobal. B jako brčko. C jako cokoli, co můžete, rozhodně třiďte. Není to ostuda, ale trendy výsada moderního člověka. I když zálohované kelímky nabírají na popularitě a plastová brčka téměř zmizela, jednorázové obaly jsou stále nedílnou součástí každodenní reality. Pojďme se podívat na to, jak s nimi správně nakládat. Pohozené v přírodě budou škodit v lepším případě jen desítky let a žádný strom z nich nikdy nevyroste. Přitom to jde celé uchopit jinak. Zapojte děti a zahrajte si s nimi odpadové pexeso nejen o prázdninách. Na obalech i na popelnicích totiž bývají vyobrazené shodné recyklační symboly, které vám napoví a tím třídění značně usnadní.

PLASTY

Pravidelný pitný režim i kýžené letní ochlazení jdou často ruku v ruce s plasty. Ať už jsou to lahve od nápojů, brčka, kelímky od jogurtů, obaly od nanuků nebo opalovacích krémů, rozprašovače s hydratační vodou na obličej a podobná kosmetika, případně mikrotenové sáčky na ovoce, zeleninu nebo sušenky, všechno to patří do stejné nádoby. Oproti tomu opakovaně využitelné lahve představují efektivní způsob, jak se vyvarovat baleným vodám.  To platí dvojnásob ve městě, kde není problém vodu doplnit z pítek nebo si načepovat čerstvou z vodovodu. Podobně můžete vsadit i na nejrůznější svačinkové boxy.

„Do popelnic na plast ale rozhodně neházejte olejem, barvami, ředidly či zbytky jídel silně znečištěné obaly. V žádném případě pak ani nedojedené jídlo v jednorázové krabičce, nebo nedopitou petku. Ve svozovém voze se totiž polystyren rozdrtí, znečistí zbytek odpadu a znemožní jeho recyklaci. Tekutiny zase mohou poškodit techniku,“ vysvětluje mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický.

PAPÍR

Malujete si o prázdninách doma pravidelně s dětmi? Nebo vás zásobují svými výtvarnými veledíly, kolážemi a omalovánkami z tábora? Když už to jednoduše není kam dávat, odložte tyto poklady do popelnice na papír. Stejně jako včerejší noviny, staré akční letáky, časopisy nebo krabičky od zubní pasty, krému, nového mobilního telefonu a tak dále. Do stejné nádoby patří i plata od vajíček nebo ruličky od toaletního papíru, které dříve končily ve směsi. „Technologický pokrok to změnil. Zpracovatelé už umějí recyklovat a znovu využít i tento papír,“ vyzdvihuje malou změnu v nakládání s odpadem mluvčí společnosti a dodává:

„Do kontejneru na papír ale neházejte například posmrkané kapesníky po nevydařené letní lásce. Nepatří sem ani krabice od pizzy, stálice pouliční gastronomie, pikniků a filmových večerů. Důvod je prostý. Karton nasákne olejem a pro další recyklaci je zcela nevhodný. To samé se týká papírových podtácků od grilovaných klobás nebo nakládaných sýrů.“ 

SKLO

Lahvinku něčeho dobrého, alkoholického i nealkoholického, hoďte do kontejneru na sklo. Podobně jako sklenice od okurek, kečupu, marmelád i zavařenin. Vymývat je nemusíte a nevadí ani víčka. Jen kolem těchto popelnic dávejte pozor. Ne vždy totiž střepy přinášejí štěstí. Jedná-li se o zálohované obaly, jistě dobře sami víte, jak s nimi naložit, abyste dostali nějakou tu korunu nazpátek.

Do popelnic na sklo ale určitě nedávejte keramiku ani porcelán, autosklo, zrcadla nebo varné a laboratorní sklo či sklokeramiku. To sem zkrátka nepatří.

KOV

Než se rozloží železná plechovka, uplyne minimálně padesát let. Ty hliníkové tu s námi budou patrně ještě déle. Proto na ně čekají v ulicích kontejnery na kov. Patří do nich plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, víčka, krabičky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobný kovový odpad.

Naopak sem nepatří kovové obaly a kanystry od olejů a pohonných hmot nebo prázdné tlakové lahve od turistických vařičů či zahradních grilů. Tohle odvezte na sběrný dvůr.

Nikdo není dokonalý a rozhodně se každý z nás tu a tam splete. Je to naprosto přirozené a lidské. Navíc se mohou některé zažité zvyklosti v čase měnit. Jako třeba fakt, že papírová plata od vajíček patří do papíru, ne do směsi. Proto připravuje největší pražská svozová společnost pravidelně třídicí kvízy či abecedy, aby zábavnou formou připomněla, co do které popelnice skutečně patří. „Kdybyste si přesto nebyli v něčem jistí, podívejte se na obal. Velmi často tam bývají recyklační symboly s instrukcemi. Udělejte si z toho nejen o prázdninách rodinnou kratochvíli, zapojte děti a zahrajte si s nimi takové odpadové pexeso. I na popelnicích jsou totiž stejné značky jako na obalech,” uzavírá tiskový mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický. Pro úplnost připomínáme, že plasty ani plechovky není třeba vymývat, stačí je před vyhozením sešlápnout, stejně jako kartonové krabice. Do popelnic se toho pak víc vejde.  

I malá změna spotřebitelského chování může mít velký dopad. Při odpovědném nakládání s odpady to platí dvojnásob. Čím více produktů bude opětovně využito, tím méně energie na výrobu těch nových se spotřebuje nebo zatíží přírodu. Ani univerzální odhazování veškerého odpadu do černých popelnic není řešení. Co skončí ve směsi, je v nejlepším případě alespoň energeticky zužitkováno ve spalovně.

PŘÍLOHA

https://www.samosebou.cz/wp-content/uploads/2021/03/samosebou-prehled-recyklacnich-symbolu.pdf

+ There are no comments

Add yours