
Darujte příběh: Mezinárodní den darování knih
Magický 14. únor. Většina z nás si toto datum spojí se svátkem zamilovaných, málokdo ale s Mezinárodním dnem darování knih. Iniciativa na podporu lásky ke čtení se rozrostla v celosvětové hnutí, do kterého se každoročně zapojují lidé z nejrůznějších koutů světa. Zúčastnit se není vůbec složité a nejlepší je, že radost poutavým titulem můžete dělat celoročně, ne pouze na Valentýna. Jestli chcete vědět víc, otočili jste na správnou stránku.
„Život“ knihy
Pojďme se nejdřív podívat na koloběh života samotné knížky. Co stojí za jejím vznikem, až po recyklaci? Aby knihu bylo možné vůbec vyrobit, potřebujeme papír. Tenhle skvělý vynález lidstva vzniká primárně rozvlákňováním dřeva ve vodě, následným čištěním celulózy a jejím vysoušením na papírenském stroji. Pak už stačí jen najít šikovného spisovatele, který čisté stránky promění ve vrcholné dílo. A taky knihaře, který mu dá finální podobu, tedy vazbu.
Češi jsou známí láskou ke knihám. Podle posledního průzkumu jich každý občan starší 15 let přečte za rok zhruba deset. To se rychle doma poličky zaplní. Proto, aby bylo místo na nové, musíme se čas od času nějakých starých zbavit. Ale co s nimi? Samozřejmě jednou z možností je třídění a následná recyklace. Není to ale jen tak. Pokud je kniha v pevné vazbě, musíte stránky vytrhnout nebo vyříznout a vyhodit je do modrého kontejneru. U tzv. paperbacku, knihy s měkkým vázáním, postupujte stejně. Pozor ale na laminované přebaly, ty jsou sice v podstatě taky papír, ale ošetřené tak, že je nejde recyklovat na nový, proto patří do směsného odpadu. Pokud ale kniha není ve špatném stavu, s vyhazováním radši počkejte. Myslíme si, že existují mnohem lepší způsoby, jak ji poslat dál.
Reuse pointy a Knihobudky
Jedním z nich jsou Reuse pointy, kam můžete přinést věci, které byste jinak vyhodili. Zde dostanou druhou šanci a můžou tak dělat radost dál, třeba jako právě knihy. Pražské služby provozují Reuse pointy na vybraných sběrných dvorech, třeba v Praze 9 ve Vysočanech, ve Kbelích nebo v Praze 12 Modřanech. Jejich seznam a co všechno v nich můžete zanechat, naleznete zde.
Román, detektivku nebo jiný žánr můžete odevzdat i do knihobudky. Ty se v posledních letech staly v Česku fenoménem, najdete je třeba tam, kde operátoři zrušili nepotřebné telefonní budky. Díky tomu ale našly nové využití. V Praze je knihobudek minimálně přes třicet. Možná máte jednu hned vedle domu, stačí se podívat sem. Důležitý je ale jejich význam, dávat knihám další život a dělat si tak navzájem „knižní“ radost. O to se snaží i Pražské služby, které mají knihobudky rovnou dvě – jednu v areálu Pod Šancemi a druhou v ZEVO Malešice. Z doslechů víme, že si knížky zaměstnanci rádi půjčují domů.
Darováním knihy můžeme našim blízkým vykouzlit úsměv na tváři a předat jim tím taky „kus sebe“. Mezinárodní den darování knih je navíc skvělá příležitost, jak jim vdechnout nový život a poslat je dál, přes Reuse point nebo knihobudku. Dáte jim tím šanci najít nového čtenáře, který z nich bude mít radost. Už víte, které publikace pošlete dál?
Zdroje:
https://www.awarenessdays.com/awareness-days-calendar/international-book-giving-day-2025/
https://www.samosebou.cz/2020/12/30/odhal-tajemstvi-papiru/
https://www.samosebou.cz/2017/07/13/tridim-jako-diva-kam-vyhodit-knihy/
https://www.psas.cz/sberne-dvory
https://mapy.cz/zakladni?x=14.4656119&y=50.0623086&z=11&q=knihobudka%20praha
https://www.mlp.cz/cz/novinky/1784-kam-s-prectenou-knihou-do-knihobudky/
https://text.nkp.cz/aktuality/aktuality-archiv/aktuality-2023/ctenari-a-cteni-v-cr-v-roce-2023
+ There are no comments
Add yours