Recyklujme pro budoucnost: Světový den recyklace


Recyklace je klíčovou součástí boje proti negativním dopadům vzniku odpadu na životní prostředí. Je na místě si toto téma pravidelně připomínat, třeba právě zmiňovaným světovým dnem. Ten se od roku 2018 slaví vždy 18. března, s cílem zvýšit povědomí o důležitosti třídění a recyklace, která nám pomáhá utvářet udržitelnější prostředí. Proč přesně je tedy důležitá, kde děláme časté chyby a jak se zapojují Pražské služby? Na to se podíváme v následujícím článku.

Proč a jak třídit odpad?

Spojené státy a Čína nemají úplně lichotivé prvenství, obě země jsou největšími producenty odpadu na světě. Nás naopak může těšit, že Česká republika má jednu z nejnižších produkcí komunálního odpadu v Evropské unii. Podle dostupných dat třídí pravidelně 72 % obyvatel naší země. Nejvíc papír (94 %), pak sklo (75 %) a v neposlední řadě plast (68 %). Není to vůbec špatné, ovšem pořád se můžeme ještě zlepšit! Zodpovědné třídění je důležité, aby nedocházelo k nadměrnému zaplňování skládek, znečišťování půdy a vody toxickými látkami a zbytečnému plýtvání surovinami.

Třídit správně není žádná věda, stačí se držet základních pravidel. Do modrého kontejneru patří „čistý“ papír (noviny, časopisy, letáky, sešity apod.), ale ne třeba mastná krabice od pizzy. Plastové lahve je dobré před vyhozením sešlápnout, do žlutých multikomoditních popelnic v hlavním městě pak patří i nápojové kartony, jinde v republice to ale může být jinak. Novinkou pak je, že barevné a čiré sklo se v Praze hází společně do jednoho kontejneru a není ho už potřeba při třídění oddělovat.

A v čem lidé nejčastěji chybují? Nákupní účtenky z termopapíru není možné efektivně recyklovat, proto patří do směsného odpadu. Stejně tak jednorázové papírové kelímky, ať už s plastovou, voskovou nebo lakovanou povrchovou úpravou. Co dalšího (ne)patří do jednotlivých barevných nádob na tříděný odpad, prozradí speciální třídicí grafiky na webu Pražských služeb.

Dotřídění v režii Pražských služeb

Tříděný odpad z ulice putuje v metropoli na třídicí linky Pražských služeb, kde se dále dotřiďuje a následně k odběratelům, kteří se starají o jejich další zpracování a recyklaci. Papír se může proměnit třeba v nové sešity, PET lahve na umělá vlákna pro výrobu bund nebo koberců a sklo nebo kov se dá nekonečně recyklovat na nové lahve a obaly. Když ale odpad recyklovat nelze, poslouží jinak. Od toho je v Praze Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) Malešice. Díky moderním technologiím tu při minimálních emisích vyrobí elektřinu a teplo pro zhruba 20 tisíc pražských domácností. Díky tomu směsný komunální odpad z metropole nekončí na skládkách jako jinde v ČR, naopak najde smysluplné využití.

Pečlivým tříděním a recyklací může každý z nás pomoci chránit planetu. Není to jen jednorázový čin, ale každodenní krok odpovědnějšímu a udržitelnějšímu životu. Světový den recyklace nám to celé znovu připomíná, protože v dnešní hektické době děláme často rychlá a neekologická a rozhodnutí. Tento den je upozorněním, že udržitelné chování není jen trend, ale nutnost pro budoucnost.

Zdroj:

https://www.eppi.cz/blog/chyby-pri-trideni-odpadu

https://www.samosebou.cz/extra/pribeh-plastu/

https://www.samosebou.cz/2022/03/04/svetovy-den-recyklace-odpadu-je-za-rohem/

https://www.psas.cz/spalovna-zevo

https://www.samosebou.cz/slovnik/recyklace/

https://www.zewa.net/cz/rodinny-zivot/napady-do-bytu/co-znamenaji3r-reduce-reuse-recycle-a-jak-na-ne/

 https://www.psas.cz/sberne-dvory

+ There are no comments

Add yours