Invazivní druhy zvířat škodí lidem i přírodě
Invazní druhy zvířat, které se dostávají do české přírody, mohou vážně ohrozit místní ekosystémy a zdraví lidí. V tomto článku si představíme některé z nejběžnějších invazních živočichů, které můžeme potkat v okolí Prahy.
I u nás se v posledních letech musíme potýkat s invazivními druhy zvířat, které mohou ohrožovat nejen ekosystémy, ale i zdraví lidí. S některými z nich se můžeme setkat dokonce i v okolí Prahy.
A není jich málo. Zhruba 600 druhů zvířat, které se u nás aktuálně vyskytují, nejsou původní. Dostali se k nám různými způsoby – někdy záměrně, jako domácí mazlíčci nebo okrasné druhy, jindy nechtěně, například prostřednictvím globální dopravy. Ať už přišly jakýmkoli způsobem, představují vážnou hrozbu pro místní ekosystémy, ohrožují původní druhy a mohou přenášet i různé nemoci. S některými z nich se dokonce můžeme setkat i v okolí Prahy.
Nutrie říční
Nutrie říční patří k nejrozšířenějším invazním živočichům v České republice, a není výjimkou je potkat i v okolí Prahy, především u řek a rybníků. Tato zvířata jsou známá svou tendencí vytvářet nory v březích vodních toků, což může vést k erozi a narušení místních ekosystémů. Kromě toho jsou nutrie nositeli několika závažných nemocí, jako je leptospiróza, což je činí hrozbou nejen pro přírodu, ale i pro lidské zdraví. Ačkoliv se na ně často vyvěšují varovné cedule, stále mnoho návštěvníků míst, jako je Střelecký ostrov v centru Prahy, tyto živočichy krmí, čímž jejich počet jen roste.
Mýval severní
Mýval severní, původem z Severní Ameriky, se v posledních desetiletích rozšířil po celé Evropě, a v Česku se etabloval především v západních Čechách a podél řek Moravy. Tento živočich se v přírodě chová jako konkurent domácích šelem, loví malé živočichy, jako jsou raci, obojživelníci nebo ptáci. Mývalové mohou přenášet různé nemoci, včetně vztekliny, psinky nebo škrkavky, což z nich také činí živočichy ohrožující i naše zdraví. V Praze je lze najít v lesních oblastech a v okolí vodních toků, kde hledají potravu.
Rak mramorový
Rak mramorový, který se poprvé v České republice objevil na Proseku v Praze, je invazivní druh pocházející z oblasti Balkánu. Tento rak se v posledních letech začal šířit i do dalších vodních ploch, včetně rybníků a řek. Je známý tím, že přenáší račí mor, což představuje vážnou hrozbu pro původní druhy raků v českých vodách. Rak mramorový se navíc rozmnožuje partenogeneticky, což znamená, že k založení nové populace stačí jediná samička. Tento způsob reprodukce umožňuje rakům mramorovým rychle se šířit a zvyšuje tlak na ekologickou rovnováhu vodních ekosystémů.
Husice nilská
Husice nilská, původně dovezená jako okrasný pták, se začala šířit po české krajině a dnes ji lze potkat především na jihu Čech a v okolí vodních ploch. Tento agresivní pták vytlačuje původní druhy a svou teritorialitou ohrožuje hnízdní území ostatních ptáků. Husice nilská je známá svou schopností dlouhých přechodů a její adaptabilita jí umožňuje šířit se po celé Evropě.
Slunéčko východní
Slunéčko východní je druh, který byl do Evropy přivezen za účelem kontroly škodlivého hmyzu. Bohužel se jeho šíření stalo problematickým, protože tento hmyz je velmi žravý a může negativně ovlivnit populace domácích slunéček. Tento druh je známý svou barevnou variabilitou a velkou schopností přizpůsobit se různým prostředím, čímž se stal rozšířeným nejen v přírodě, ale i v domácnostech, kde často hledá útočiště pro zimování.
Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/magazin-zivotni-styl-invazni-zivocichove-rostliny-cr-263709
+ There are no comments
Add yours